Bahçelievler Mah. 44. Sokak 20/4 Çankaya - Ankara

Backlink Nedir

Backlink, bir internet sitesinin başka bir internet sitesine verdiği bağlantıdır. Verilen bağlantılar Google ve Yandex gibi arama motorlarında otorite güçlendirilmesini sağlar.

SEO‘nun önemli faktörlerinden bir tanesi olan backlink ile aynı zamanda internet sitenizin tanıtımını kapsamlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sitenize verilen bağlantılar çoğu zaman reklam niteliği taşır ve potansiyel müşterilerinizin sitenizi ziyaret etmesini sağlar. Sitenizi tanıyan potansiyel müşterilerin zamanla gerçek müşterilere dönüşmesi sağlıyor.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink organik yoldan elde edinilebilen veya firmalardan satın alınılabilen bir bağlantıdır. Organik yoldan elde edilen bağlantılar her zaman daha avantajlıdır, çünkü içeriğinizi beğenen başka bir içerik yazarı bağlantı verdiğinde daha iyi sonuçlar elde edilir, aynı zamanda ücret ödemezsiniz. Firmalardan satın alınan bağlantılar belirli bir süreye tabiidir ve yenileme yapmak için tekrar ödeme yapmanız gerekiyor.

Backlink alımı yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Backlinkler yanlış edinildiğinde arama motorlarının kafasını karışabilir ve SEO açısından sorunlarla karşı karşıya kalınır. Dikkat edilmesi gereken noktaları aşağıdan okuyabilirsiniz.

  • Backlink aldığınız internet sitesi sektörünüzle uygun olmalıdır.
  • Sitenin spam skoru yüksek olmamalıdır.
  • Site Google arama motorunun kurallarına uygun bir şekilde hareket etmelidir.
  • Alınan bağlantılar hem do-follow hem de nofollow olarak şekillendirilmelidir.