Bahçelievler Mah. 44. Sokak 20/4 Çankaya - Ankara

SEO Nedir

Açılımı “Search Engine Optimization” olan SEO Google ve Yandex arama motorlarında sıralama yükseltmek için yapılan çalışmaların bütünüdür. SEO markalaşmanın en önemli unsurlarından biridir ve günümüz dijital dünyasında çok önemli bir yere sahiptir. SEO hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için içeriğimizi okumaya devam edebilir veya firmamızla iletişim kurarak hizmet kapsamımız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Arama motorları algoritmaları bir internet sitesinin sıralamasına karar verirken yapılan optimizasyon ve güncellemeleri çok ciddiye almaktadır. SEO çalışmaları düzenli olarak yapılmalıdır ve çalışmaları yaparken algoritmaların özellikle hangi unsurları dikkate alındığına dikkat edilmelidir. Muhteşem sonuçlara ulaşmak için belirli bir süre gerekebilir ve bu süre içerisinde optimizasyon çalışmalarına devam edilmelidir.

SEO Nasıl Yapılır?

Belirli bir sektörde SEO çalışmasına başlamadan önce genel olarak rakip ve pazar analizi yapılmalıdır. Rakiplerinizin adımlarını takip ederek farklılık yaratmalı ve sektörünüzdeki rakiplerinizin eksikliklerini analiz ederek boşlukları doldurmalısınız. SEO nasıl yapılır sorusuna net cevap olacak şekilde bazı maddeleri sizler için listeledik.

 • SEO alanı içerisinde rakip analizi yaparak rakiplerinizin hedefledikleri ve hedeflemedikleri anahtar kelimeleri tespit etmeli ve üzerine çalışma yapmalısınız.
 • SEO ile ilgili bilgi haznenizi düzenli olarak güncel tutmalısınız ve arama motorlarının algoritmalarını düzenli olarak takip etmelisiniz.
 • SEO için kritik olan dosyalarınızı düzenli olarak kontrol etmelisiniz ve site haritanızı güncel tutmalısınız.
 • Anahtar kelimelerin arama amaçlarını tespit ederek sektöre uygun içerikler yazmalısınız.
 • Peakagon Yazılım ve SEO Firması’nın danışmanlık hizmetinden faydalanarak vaktinizden kazanıp en iyi SEO hizmetini alabilirsiniz.

Site İçi SEO Nedir?

Site içi SEO aynı zamanda “On Page SEO” olarak da adlandırılmaktadır. İnternet sitenizin sayfalarının her birinin en ince ayrıntısına kadar incelenip yapılan çalışmalardır. Web sitenizin arama motoru sonuçlarında üst sıralarda çıkması için site içi seo gereklidir, çünkü websitenizin kod yapısının zayıf olması halinde arama motorları tarafından otoriter bir site olarak görülmez ve sıralamalarda yükselme potansiyeli zorlaşır. Site içi SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gereken faktörler aşağıda listelenmiştir.

 • Alan adı (Domain) yaşı ve otoritesi
 • Hosting firmanızdan kiraladığınız sunucunuzun kalitesi ve IP adresi
 • Web sitenizin iyi bir kullanıcı deneyimine sahip olması
 • Site içeriklerinin ve görsellerinin özgün olması
 • Google Pagespeed Insights ile ölçülen internet sitesi hızı
 • İnternet sitenizin kod yapısı